Leczenie manii zakupów

Mówi się, że uświadomienie sobie, że ma się problem jest pierwszym krokiem do wyleczenia. Faktycznie, trudno wszak rozpocząć kurację, jeśli chory stosuje mechanizm wyparcia i uparcie twierdzi, że jest zupełnie zdrowy, a otoczenie się na niego uwzięło.

Większość ludzi nie ma wystarczająco silnej psychiki, by poradzić sobie samemu z tym dość skomplikowanym schorzeniem. Dlatego po uświadomieniu sobie problemu należy udać się do psychologa.

Czasem jego pomoc nie wystarcza i musimy zasięgnąć porady psychiatry. Leczenie opiera się na psychoterapii oraz przyjmowaniu leków antydepresyjnych, gdyż te dwie choroby bardzo często idą ze sobą w parze.

Najczęściej proponowanym sposobem radzenia sobie z zakupoholizmem jest zaprowadzenie zeszytu, w którym osoba zmagająca się z dolegliwością będzie spisywała wszystkie niekontrolowane zakupy oraz towarzyszące jej wtedy uczucia. To rodzaj pamiętnika, który po analizie przez chorego swoich emocji i uczuć oraz ich nazwaniu pozwoli je stopniowo opanowywać.

Łatwiej wtedy wyczuwać nadchodzącą chęć wydawania niepotrzebnie pieniędzy, a dzięki racjonalizacji hamować i ograniczać zakupy.

http://sklep.puchary-trofea.pl/category/figurki-odlewane

You may also like...