Dzieci a zakupoholizm

www.pokonacgielde.pl

Problem uzależnienia od zakupów według danych statystycznych dotyka osoby po ukończeniu dwudziestego roku życia. Jednak, jak wiadomo „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”.

Nasze dzieci od pierwszych lat życia zasypywane są reklamami przeznaczonymi bezpośrednio do nich. Kolorowe zabawki, nowi bohaterowie komiksów i kreskówek, programy telewizyjne, parki rozrywek i wiele innych.

Problem polega na tym, że najmłodsi bezkrytycznie przyjmują każdy przekaz reklamowy, gdyż nie są jeszcze w stanie rozróżnić tych dwóch rzeczywistości i przyjmują bezkrytycznie każde słowo. Z tego powodu dzieci pragną coraz więcej nowych rzeczy, a dorośli bardzo często im ulegają i spełniają co raz to nowe i coraz droższe marzenia.

Wychowujemy w ten sposób dzieci w kręgu kultury konsumpcjonistycznej, według której to, kim się jest określa to, ile się ma. Dzieci dorastają, ale ich poglądy w tej kwestii nie ulegają zmianie.

Ciągłe, ślepe podążanie za modą, nowymi gadżetami i uznaniem innych prowadzi niekiedy do poważnych schorzeń psychicznych i może owocować uzależnieniem od zakupów. Nikt z nas chyba nie chce takiej przyszłości następnych pokoleń.

Dlatego powinniśmy wpajać dzieciom inne wartości, niż wartość pieniądza.

sklep.puchary-trofea.pl

You may also like...